Без високої культури читання немає ні школи, ні

справжньої розумової праці, читання - це найважливіший

інструмент навчання та джерело багатого духовного життя.

В.О.Сухомлинський

Час формує нове покоління читачів. Потік інформації дуже великий і стрімкий. Розвиток новітніх технологій потребує набагато кращого вміння читати, ніж раніше. Необхідно навчити школярів здобувати й обробляти інформацію, оцінювати її. А це, у свою чергу, потребує збільшення темпу читання, швидкості розуміння і прийняття рішення. Тож читання стає основою освіти й самоосвіти, безперервною навичкою навчання людини протягом усього життя. Процес читання - творчий процес, в якому читач - не пасивний споглядач, він по-своєму інтерпретує написаний текст згідно зі своїм світосприйманням, знаннями, переживаннями. Читацька культура є складовою загальної культури особистості. Адже сформовані читацькі вміння - запорука читацької компетентності.

Книга - джерело знань, створене людством протягом віків, найкращий спосіб для навчання. Спілкування з книгою допомагає дитині оволодіти певною сумою знань, засвоїти досвід попередніх поколінь, привчає її до культурних надбань та цінностей українського народу, його звичаїв і традицій.

Великий український письменник Іван Франко , порівнюючи книги з морськими глибинами, стверджував, що « той, хто пірне аж до дна», знайде в тих глибинах «диво-перли», тому що без читання немає розмаїття інтелекту окремої людини й нації в цілому.

Сьогодні, ми по-новому розуміємо, що книга - це безцінне багатство, скарб. Отже, ставтесь до неї з особливою увагою, любов'ю, бережливістю. І саме школа навчає дітей систематично і вдумливо працювати з книгою.

Провідну роль у цьому процесі відіграє шкільний бібліотекар. Робота бібліотекаря направлена на пошук нових форм співпраці з читачами; впровадження вже існуючого досвіду провідних бібліотекарів у проведенні масових заходів; виявлення та подолання існуючих проблем у читацькому середовищі; встановлення сприятливого клімату у співпраці з педагогами, психологом, класними керівниками; формування читацької культури учнів. Тому основна тема, над якою працює бібліотека - це впровадження інноваційних форм і методів у розвиток сучасного читача. Ця проблема є дуже актуальною в наш час. У сучасних умовах інформатизації відбувається зміна орієнтації у визначенні потреб для забезпечення інтелектуального, духовного розвитку дітей і молоді. На першому місці нетрадиційні носії інформації - комп'ютер, Інтернет, відеофільми. Книгу як важливий чинник виховання моральної, духовно збагаченої особистості сьогодні замінили вище перелічені елементи і частину часу, який раніше витрачали на читання, тепер витрачають на перегляд відео-кінофільму, комп'ютерні ігри. Але все ж таки, незважаючи на ці обставини, книга - це складова частина, головний носій загальної культури.

Актуальність: Створення умов для всебічного розвитку читачів шкільної бібліотеки засобами книги та інноваційними методами бібліотечної роботи, виховання особистості, яка вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання та вміння на практиці

Шляхи реалізації: Здійснення діагностики рівня читацької активності учнів (моніторинг на основі читацьких формулярів, щоденника роботи шкільної бібліотеки, анкетування); планування роботи з підвищення читацької активності учнів;формування інформаційних умінь та навичок під

час проведення бібліотечних уроків та заходів;творче використання

учнями знань, умінь та навичок у читацьких конкурсах, олімпіадах;виявлення і розвиток читацьких інтересів та індивідуальне керівництво читанням.

Новизна: Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в діяльність шкільної бібліотеки; проектна діяльність як ефективний засіб залучення учнів до читання; новітні технології та методи обслуговування читачів у шкільній бібліотеці; інноваційні технології в роботі шкільної бібліотеки; використання нових підходів та методів інтерактивного навчання у виховання культури сучасного читача

Сьогодні в Україні йде процес становлення нової системи освіти й виховання, зорієнтованої особистості на входження у світовий освітній простір. У цих умовах бібліотекарю необхідно орієнтуватися в широкому аспекті інноваційних технологій, ідей, напрямків.Співпрацюючи з вчителями, бібліотекарі, використовують у своїй роботі різноманітні форми для популяризації читання (бесіди, читацькі конференції, читання вголос, обговорення книг, огляд літератури, уроки-діалоги, буктрейлери, бліц-інтерв'ю, зустрічі з письменниками , флеш буки , бліцтурніри, книжкові виставки). Усі ці форми мають на меті виховувати культуру читання - комплекс навиків у роботі з книгою, систематичність читання, вміння розуміти прочитане, робити висновки і правильно поводити себе з книгою.

Ознайомлення учня з науково-художньою і науково-популярною літературою сприяє розвитку інтересу до техніки, підготовці до майбутньої професії та впливає на розвиток його естетичних і моральних почуттів. Читання книг, в яких звеличується людина, її трудова діяльність, сприяє вихованню в дитини прагнень бути корисною суспільству, прищеплює любов до праці. "Розумна, натхнена книжка нерідко вирішує долю людей ", - говорив В.О.Сухомлинський. Школа - це навчально-виховний заклад, що навчає і виховує дітей за допомогою книги. І тому дуже важливо, щоб у школі головним кабінетом, номер один, була бібліотека, оскільки в ній зосереджені навчально-виховна, методична та інформаційна робота.

Інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу починається з попереднього вивчення запитів книгокористувачів. Ця робота складається з цілої низки заходів: аналіз читацьких формулярів, опитування, бесіди, застосовуючи які, можна отримати достовірні висновки про характер і мотивацію читання та інформаційні потреби читачів.

Запобігаючи зниженню активного інтересу школярів до читання, бібліотекарі постійно працюють над тим, щоб урізноманітнити методи роботи щодо залучення учнів до бібліотеки, систематичного читання, активізації їх пізнавальної діяльності, формування самостійних читацьких умінь та навичок. Серед нововведень до переліку методів, що використовуються, входять методи інтерактивного навчання. Зокрема такі, як: робота в малих групах, мікрофон, рольові ігри, дебати, ток-шоу, караван книг. Робота в групах дає можливість всім учням брати участь у роботі, практикувати навички міжособистісного спілкування. Вона широко застосовується при проведенні дебатів таких , як: «Казковий марафон» та ін. Забезпечити особистісне сприйняття художніх творів читачами допомагає рольова гра «Якби я був головним героєм...», де кожен має право висловити свою думку. Школярі старшої ланки активно долучаються до проведення ток-шоу та дебатів «Читати - це модно». Завдяки такій роботі старшокласники вчаться публічно обґрунтовувати свою позицію та переконувати опонентів. Чи не найчастіше у роботі з читачами звертаємось до рольових ігор. Майже на кожному заході використовуємо ігровий елемент (кросворди, ребуси, загадки, вікторини). Дуже цікавим методом гри є квест. Ця методика вчить знаходити необхідну інформацію, робити аналіз, систематизувати та вирішувати поставлені завдання. Завдяки використанню ігрових технологій розвивається активне пізнання, мислення читачів, школярі вчаться долати проблеми та труднощі, а саме: вирішують проблеми, застосовують свої знання на практиці, вчаться мислити, розвивати свої інтелектуальні здібності.

Популяризація літератури здійснюється проведенням різних масових заходів шкільною бібліотекою разом з педагогічним колективом. Це різноманітні вікторини: літературні, історичні, краєзнавчі; конкурси: "Начитаних і допитливих ", "Юні читайлики", "Що? Де? Коли?", "Поле чудес "; літературні подорожі: "У світі цікавого ", "Сторінками улюблених книг". Ці заходи розробляються і проводяться за віковими категоріями дітей. Поруч із традиційними формами роботи у виховному процесі використовуються нові: година книголюба; бібліотечний лабіринт; конкурси уважних і начитаних; конкурси бібліографічних ерудитів; вернісажі літературних героїв; інтегровані бібліотечні уроки; читацькі олімпіади:

бібліотечні ігри (пошуки, подорожі, лабіринти, віртуальні вікторини, бібліографічні екскурсії).

Літературні ігри активізують читання школярів, стимулюють їхнє звернення до художньої, науково-пізнавальної, довідкової літератури, підсилюють сприйняття, формують художні й естетичні смаки, поглиблюють навички самостійної роботи із книгою, розвивають логічне мислення.

Школа докладає багато зусиль, щоб прищеплювати учням потребу у систематичному читанні літератури для розвитку творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей, для успішного засвоєння навчальних програм. І тому сьогодні перед школою постає завдання - не просто дати учням певні знання , а й сформувати таку людину, котра б здатна була використати отриману інформацію, творчо осмислити, приймати рішення і адаптуватися до будь-яких умов, вміти застосовувати набуті знання в житті.

Головною метою бібліотеки є: формувати компетентність користувачів, здатних творчо мислити, використовувати набуту інформацію, прагнути до саморозвитку і самоорганізації, надавати допомогу учням та педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб, використовувати інтерактивні форми у роботі з учнями.

Свою діяльність бібліотека спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їхнього світогляду, реальну допомогу кожній дитині в

задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів.

Важливу роль відіграє робота бібліотекаря в засвоєнні шкільної програми, організації навчальної діяльності та дозвіллі дітей.

Одним із головних завдань бібліотеки є робота з дитячою книжкою. Перше знайомство дитини з книгою починається з першого уроку, коли вона бере до рук свою першу книгу "Буквар", а от із шкільною бібліотекою вона знайомиться вперше під час екскурсії до бібліотеки. В ході розмови з дітьми проводимо усну анкету на виявлення читацьких інтересів дітей та навичок користування книжкою:

Чи вмієте і любите ви читати?

Чи доводилось вам самостійно прочитати книжку? Яку?

Чи читають вам книжки вдома? Хто?

Що любите ви найбільше: казки, оповідання чи вірші?

Читання нерозривно пов'язане з іншими предметами. У більшості випадків, якщо учень добре читає, він і грамотно пише, швидше прочитає і розв'яже задачу, краще розвинений, добре вихований. Це навчає дітей бути читачами. Читацької майстерності треба вчити наполегливо, постійно, цілеспрямовано. Інтерес до знань неможливий без регулярного читання науково-популярної літератури. Не може бути і мови про великий потяг до знань, якщо учень не виходить за межі підручника. Інтерес дитини до читання значною мірою залежить від ставлення до книги у сім'ї. Дуже часто можна почути від батьків: "В сучасних школярів немає бажання читати ", "Не люблять книгу ", "Не читають ". Тому батькам надаємо поради, як зацікавити дітей читанням, які книжки купувати, щоб задовольнити їхні потреби.

Учнів різного шкільного віку обслуговуємо по-різному. Скажімо, першокласники, які тільки-но опанують техніку читання, скоріше слухачі і книжку беруть, щоб розглядати в ній малюнки. У таких випадках вирішальне значення має те, як саме ми зуміємо спрямувати зацікавлення дітей. Від

цього залежатиме подальша читацька доля учнів: або вони на все життя полюблять художню літературу, або залишаться байдужими до неї.

При роботі з книгою особлива увага приділяється творчим особистостям , а також дітям "групи ризику ". Якщо учень не йде на контакт і не хоче читати, з'ясовуємо причини. Можливо, він отримуючи інформацію з телевізора, комп'ютера, зовсім не вміє працювати з друкованим словом. У такому випадку обережно рекомендуємо книги, які, напевне, його зацікавлять - комікси (тексту мало і багато малюнків). Учень вчиться сприймати інформацію на папері і поступово перейде до більш цікавих і змістовних книг, прийде до бібліотеки ще раз.

Для обдарованих та зацікавлених дітей продовжуємо роботу над дослідженням в широкому діапазоні рівня читацької культури. Юні читачі захоплюються гостросюжетною та фантастичною літературою, творами про різні явища, астрономію. Старшокласники цікавляться літературою про особисті відносини між молодими людьми. Зростає в таких учнів інтерес до науково-популярної, довідкової літератури. У старших класах переважає так зване "ділове читання ". Часто приходиться писати твори, перекази, доповіді, реферати, які необхідно правильно оформити, тож звертаємось до довідників, періодики, яку виписуємо, а також використовуємо тематичні папки. Індивідуальне керівництво читанням учнів - важлива складова роботи бібліотеки, тому що воно відіграє набагато більшу роль в житті дітей, ніж у дорослих. Книжка, прочитана в дитинстві, залишається в пам'яті на все життя та впливає на подальший розвиток дитини.

Одним із важливих принципів роботи бібліотеки є індивідуальний підхід до обслуговування читачів - учнів. Зважати на їхні вікові особливості - обов'язкова умова успішного керівництва читанням. Щоб навчити дітей усвідомити прочитане, привчаємо їх робити нотатки. Зрозуміло, що їхні записи не можуть бути досконалими. Вчимо правильно робити ведення читацького щоденника. Із 5 класу привчаємо учнів до самостійної роботи з

книжкою, до вдумливого читання, до аналізу прочитаного. Основне завдання індивідуального керівництва читанням полягає в тому, щоб задовільними запити читачів, спрямувати їх в таке русло, щоб воно приносило якнайбільше користі в загальноосвітньому та навчальному планах. Читання відіграє виняткову роль у розвитку людини. Це дуже складний процес, який розвиває увагу, напруження фізичних і розумових сил. Поки не прочитана остання сторінка, у читача не припиняється складна робота уяви, пам'яті, думок. Тільки завдяки цій роботі прочитане розподіляється у свідомості на окремі кадри, які одразу забуваються, а усі окремі враження, сцени, образи - поєднуються у цілісну картину життя. Поки в читача не відбулася ця важлива робота свідомості, твір, можна сказати, ще не прочитаний.

Зниження інтересу до читання є загальнонаціональною проблемою. Від його стану залежить духовне здоров'я нації. Читачі відрізняються від "не читачів" своїм інтелектуальним розвитком. Вони здібні мислити, адекватніше засвоювати ситуацію, мати більш розвинену пам'ять та активну творчу уяву, краще володіти мовою. Читання формує якості розвиненої та соціально-цінної людини.

Очікувані результати:

  • Формування інформаційної та читацької культури учнів
  • Забезпечення інформаційних потреб учнів, педагогічного колективу школи та батьків
  • Підвищення рівня читацької активності учнів та відвідуваності бібліотеки
  • Поповнення бібліотечного фонду цікавою та необхідною програмовою літературою для учнів та вчителів
  • Використання у роботі інноваційних форм та методів, запровадження передового досвіду провідних бібліотекарів.

Висновки: Робота з книгою стала пріоритетним напрямком роботи бібліотеки поряд з розвитком нових інформаційних технологій. Найефективнішими формами популяризації літератури є:

  • презентації книг та зустрічі з письменниками:Аллою Кох «На сонячній галявині»; Віталією Савченко «Райдуга казок» та «Сім'я чарівників»
  • нетрадиційні книжкові виставки, огляди, зокрема: виставка-вернісаж, поетична екібана , виставка - факт, літературний портрет, виставка-сюрприз, поетична скарбничка , виставка-феєрверк
  • бібліотечні конкурси, святкові та літературні вечори: «Прощання з Букварем», «Посвята в читачі» та ін.
  • інноваційні бібліотечні заходи, зокрема: віртуальна подорож "Найдивовижніші книги світу», присвячена всесвітньому дню бібліотек; день відкритих дверей «Бібліотека і книга - єдине ціле...»; читацька конференція «Дитяче читання без кордонів»; бліц - інтерв'ю «Твоя улюблена книга»;хвилина для читання «В комп'ютері - новини, в книзі життя»;година цікавих повідомлень «Люби-рідне, читай - українське»
  • інтерактивні форми та методи:

групові: бесіди, семінари, творчі зустрічі, екскурсії, усні журнали;

практичні: свята, літературні ігри, аукціони, конкурси, захисти

читацьких формулярів, презентації улюблених книг, читацьких

щоденників; індивідуальні: творчі завдання для реалізації бібліотечних

проектів,

бібліотечні консультації, рекомендаційні списки літератури, самостійна

робота з художніми книгами, довідниками, Інтернетом та іншими

джерелами інформації;

наочні: бібліотечні навчальні таблиці, виставки літератури,

мультимедійні презентації, тематичні папки, каталоги й картотеки;

інтерактивні: майстер-класи, відкритий мікрофон, круглий стіл, проект,

прес-конференція, дискусійне обговорення питань .

Для підвищення читацької активності учнів працюємо над програмою під назвою «Інформаційна культура читача».

Для залучення учнів до читання використовуються різні форми та методи проведення бібліотечних уроків, мультимедійні презентації, бук-трейлери, літературні аукціони, конкурси читацьких щоденників.

Ефективність бібліотечно-бібліографічного обслуговування читачів залежить від знання читацьких інтересів. Аналіз інформаційних потреб та запитів читачів сприяє якіснішому формуванню бібліотечного фонду, системному підходу в організації обслуговування читачів. Вивчення читацької активності школярів є найважливішою умовою успішної роботи бібліотеки. Найпоширенішим методом вивчення інтересів читачів є періодичний аналіз читацьких формулярів. Він дає змогу виявити коло читацьких інтересів та систематичність читання. Провівши моніторинг читацької зацікавленості учнів 6-х класів, ми бачимо, що більшість респондентів цікавляться пригодами та фантастикою.

Не менш важливою формою у вивченні читацьких інтересів є анкетування. Це ще один із методів, який застосовується , зазвичай, для збору орієнтовного матеріалу, обробка якого дозволяє визначити деякі статистичні факти (думку, інтереси, тощо). Провівши анкетування учнів 7-х класів з вивчення ефективності роботи шкільної бібліотеки, можемо побачити, що вони задоволені роботою бібліотеки.

Щорічно учні нашої школи беруть участь у різних бібліотечних конкурсах, де здобувають призові місця. Так, Мельничук Вадим став призером обласного конкурсу на кращий відгук на сучасну українську прозу, а Шинкарук Анастасія із публікацією «Бібліотекар - така проста і складна професія» зайняла перші місця у І, ІІ та ІІІ обласному етапі і нагороджена грамотами та цінними книгами.

Протягом Тижня дитячої та юнацької книгиучнівським самоврядуванням проведено акцію «Подаруй бібліотеці сучасну українську книгу», за рахунок якої подаровано 155 примірників довідкової та художньої літератури на суму 2294 грн. . А за рахунок спонсорських коштів зроблено передплату на фахові видання для учнів та вчителів школи. Завдяки такій роботі значно зросла відвідуваність бібліотеки та результативність у читанні.


Тому у робота бібліотеки спрямована на подальше виховання інформаційної культури читачів, на надання допомоги учням та педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб. Особлива увага спрямована на підтримку обдарованих учнів та активізацію творчого потенціалу, розвиток творчих талантів через різноманітні напрямки у роботі шкільної бібліотеки. Особлива увага приділена роботі над проектом «Книга як засіб формування обдарованої дитини» та упровадження у роботу бібліотеки інформаційно-комунікаційних технологій.

Тісна співпраця з класними керівниками та постійний контроль дозволили збільшити відвідування бібліотеки учнями 4-7 класів, тому будемо запроваджувати такий досвід для інших школярів.

Для усіх учнів школи, батьків та педагогічних працівників постійно організовуються виставка літератури, присвячена ювілеям письменників, визначним пам'ятним датам, предметним тижням.

Діти, які читають - набувають своєрідні ідеї, можуть краще подолати труднощі.

Діти, які читають - із більшою цікавістю відвідують школу, добре вчаться та без особливих зусиль, краще оцінюють оточуючий світ.

Діти, які читають - активно і творчо використовують свій вільний час. Читання допомагає подолати критичні життєві ситуації, знайти відповідь на

поставлене запитання, розв'язати ту чи іншу проблему.

Бібліотекар повинен любити читачів і тонко відчувати поруч із собою людину з її радощами і тривогами.

Вміння читати - це невід'ємна частина культури: адже воно вчить мислити, передавати знання та розвивати уявлення.

Основне завдання шкільного бібліотекаря - навчити дитину любити книгу, користуватися нею.

Сьогодні, коли йде обезцінення духовних якостей особистості - добра та порядності, чесності, вміння співчувати - значним чинником має стати книга і читання.

Використовуючи різноманітні форми роботи бібліотекарі школи роблять все, щоб усі читачі - учні, вчителі, адміністрація школи, батьки були переконані в тому, що шкільна бібліотека є орієнтиром у світі знань. І, йдучи до бібліотеки, були впевнені, що отримають тут необхідну інформацію.

Пам'ятка читача

Якщо хочеш поговорити з кимось - відкрий книгу.

Якщо ти занудьгував - візьми книгу.

Якщо хочеш одержати пораду - відшукай її в книзі.

Якщо прагнеш знайти друга - подружи з книгою.

Якщо мрієш стати справжньою людиною - читай книгу.

Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму -

працюй з книгою.

Немає ніякої необхідності

йти в школу,

якщо твоєю кінцевою метою

не є бібліотека.

Рей Бредбер

..

.

.

Івано-Франківськ, 24 Серпня, 13
Всі права захищені Tymkiv Taras 2019
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати